Makov

Oficiálne stránky obce

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

Básnická zbierka TAKTO uzrela svetlo literárneho sveta

marta1

 

 

Keď hľadané sa stane nájdeným....

Týmito slovami výstižne zakončila svoju novú zbierku básní "TAKTO" autorka Marta Harajdová. Jej kniha bola slávnostne uvedená do literárneho života v sobotu 7. januára 2017 v obradnej sieni Obecného úradu v Makove. Autorka voľne nadväzuje na svoju prvotinu s názvom TERAz , ktorá uzrela svetlo sveta v roku 2013.

 

V príjemnej atmosfére mrazivého sobotného popoludnia prišlo svoju rodáčku podporiť a vyjadriť jej úctu a obdiv mnoho hostí. Pod režijnou taktovkou Mgr. Janky Petrovičovej a klavírneho doprovodu Katky Lučanovej, sa spoločne všetci ponorili do čarovnej poézie tejto talentovanej poetky. Pôsobivé verše jednej z básní boli dokonca zhudobnené.

Jedinečná zbierka TAKTO má hlbokú výpovednú hodnotu a predstavuje originálnu, neraz až intuitívnu poéziu, plnú citu a pokory. Autorka sa v nej pohráva s bohatou obraznosťou čerpajúcou z prírody i bežného života a odvážne načiera aj do filozofických úvah.“
Zaujímavou robí knihu aj samotná obálka a fotografie doplňujúce text, ktorých autorkou je talentovaná študentka architektúry Mária Kubincová.

Kultúrnej verejnosti bola kniha predstavená v Kysuckej knižnici v Čadci v piatok 27. januára 2017. Prezentáciu zbierky v Čadci viedla pracovníčka Kysuckej knižnice Mgr. Helena Pagáčová a k slovu sa dostal i spisovateľ a publicista Ladislav Hrubý, ktorý stručne zhodnotil tvorbu i talent kysuckej poetky a dlhoročnej členky literárneho klubu Oáza. Pracovníčka kultúry a medzinárodných vzťahov Mestského úradu v Čadci Mgr. Katarína Šulganová ktorá interpretovala autorkine básne vyjadrila názor, že zbierka Marty Harajdovej by si zaslúžila širšiu podporu na literárnej pôde Slovenska a vysoká úroveň a kvalita prezentovanej poézie ju milo prekvapila.

Zbierku možno zakúpiť v obecnej knižnici v Makove, alebo v internetových knihkupecstvách distribučnej spoločnosti ZAEX, napr. Kumran.

Medajlón

 

 

Marta Harajdová

Nar. 1.6. 1964 v Martine.
Od roku 1964 žije v Makove.Vyštudovala Strednú ekonomickú školu v Žiline.
Prvú báseň publikovala 1.6. 2005 v týždenníku Kysuce.
Je dhoročnou členkou literárneho klubu Oáza pri Kysuckej knižnici.
V ročníku 2008/2009 a 2009/ 2010 získala čestné uznanie O cenu slovenského učeného tovarišstva v Trnave.
V ankete Kniha Kysúc 2013 získala jej prvá kniha TERAZ 5. miesto